Zastosowanie kilku izotopów

Wodór

Pierwiastek ten jest stosowany w bardzo wielu reakcjach syntezy przemysłowej. Przy jego użyciu możemy otrzymać: amoniak, chlorowodór. Jest wykorzystywany także w utwardzaniu olejów roślinnych, podczas syntezy benzyny. Może być do wypełniania balonów. Wodór w palniku tlenowo-wodorowym umożliwia uzyskanie bardzo wysokiej temperatury (2500°C). Jest transportowany pod zwiększonym ciśnieniem w butlach stalowych. Pierwiastek ten może być wykorzystany w ogniwach paliwowych. Zaopatrywane są w energię w ten sposób statki kosmiczne.

Polon

Stosowany jest chemii radiacyjnej jako bardzo dobre źródło cząstek. Gdy pierwiastek ten zostanie zmieszany z berylem może być źródłem neutronów.

Rad

Pierwiastek ten może być wykorzystywany leczniczych celach leczniczych (jako chlorek, ewentualnie bromek) oraz w celach naukowych.

Tor

Pierwiastek ten stosowany jest w czasie powlekania drutów wolframowych w różnorodnych lampach elektronowych, ale także jako adsorbent gazów w wysokopróżniowych aparatach. Dwutlenek toru może służyć jako katalizator w procesach otrzymywania benzyny.

Uran

Sole uranu charakteryzują się znaczną luminescencję. Mogą spowodować zaczernienie klisz fotograficznych nawet w przypadku, gdy sole uranu przez długi okres czasu przebywały w ciemnościach. Maria Curie-Skłodowska wraz z mężem Piotrem udało się wyodrębnić z uranu związki charakteryzujące się większą promieniotwórczością niż metal. Metaliczny uran jest stosowany w reaktorach jądrowych podczas uzyskiwania energii jądrowej.